Migréna: Beh na dlhé trate, ktorý si nemôže nájsť svojho víťaza

0

Niektorým šťastlivcom znepríjemňuje svojou prítomnosťou život iba „výnimočne“ raz do mesiaca. Iní musia bojovať s prejavmi tohto závažného ochorenia takmer denne. Migréna, ktorá sa radí k tretiemu najčastejšiemu ochoreniu ľudí v strednom veku, je veľmi silnou a pulzujúcou bolesťou hlavy, ktorá nemá v zozname tých ostatných takmer žiadnu konkurenciu. Dokonca môže zvyšovať náchylnosť na embolickú trombózu a neliečená viesť až k mozgovej príhode. Ako s ňou teda úspešne bojovať?

Odpoveď nie je jednoduchá a dokonca ani odborní lekári, v tomto prípade najčastejšie neurológovia, sa nezhodnú na jednom univerzálnom, rýchlom a zaručenom riešení. Dôvod je logický. Každý z nás vníma migrénu inak a inak s jej prejavmi aj bojuje. Na základe dostupných informácií z praxe, rôznych odborných štúdií a vedeckých výskumov, sa dá preto celkom určite povedať, že ide o beh na dlhé trate s tretím najčastejším ochorením ľudí stredného veku u žien aj mužov, ktorý si svojho jednoznačného víťaza zrejme len tak ľahko a rýchlo nenájde.

Nádej v podobe pokroku modernej doby a jej výsledkov vo forme účinných medicínskych či terapeutických riešení tu ale rozhodne je. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

Prečo vôbec migréna vzniká?

Napriek tomu, že u každého z nás ide pri nástupe migrény v podstate o vždy iný proces, vedci aj odborní lekári sa zhodujú v tom, že ochorenie má neurologický pôvod, v mnohých prípadoch dokonca s genetickou predispozíciou.

Migréna je v podstate (veľmi zjednodušene povedané) odpoveďou mozgu na množstvo vplyvných a často negatívnych faktorov, ktorých pôsobením sa vytvorí nadmerná protireakcia krvných ciev, v podobe ich silného rozšírenia, čoho prejavom je silná a neznesiteľná bolesť.

Najhoršie na tom je, že počas vrcholu záchvatu migrény dochádza k prechodnému zlyhaniu procesov a systémov tela, ktoré regulujú bolesť, takže človek reaguje na situáciu citlivejšie, bolesť je dlhá a veľmi často ju nedokážu utíšiť žiadne špeciálne lieky.

Dôvody, pre ktoré nás migréna najčastejšie trápi

Spolu so spomínanou príslušnou predispozíciou, môžu migrénu vyvolávať aj mnohé vonkajšie i vnútorné faktory. A práve ich poznanie a odstránenie z nášho života mnohí lekári odporúčajú ako najlepšie riešenie úspešnej liečby.

Až zas tak jednoduché to ale určite nie je, pretože zistiť, čo nám vyvoláva migrénu, je niekedy doslova hlavolam. Sebapozorovanie a pomerne krutá identifikácia spúšťačov na základe vzniknutej bolesti hlavy, by ale mohli pomôcť.

Medzi časté spúšťače záchvatov migrény patria:

  • príliš veľa alebo málo spánku (striedavý spánkový cyklus);

  • nízka hladina cukru v krvi, hlad a iné nepravidelnosti denného režimu;

  • dobre známe hormonálne zmeny;

  • stres, ktorý vyvolala fyzická alebo psychická záťaž a migrény sa po jej ústupe objavujú až v relaxačnej fáze;

  • ťažký vzduch v interiéri;

  • vysoká záťaž tela;

  • potraviny, ktoré stimulujú tvorbu mediátorových látok a obsahujú histamín;

  • svetlo, hluk alebo vône;

  • zmeny počasia;

  • emócie a niektoré lieky.

Ako vidíte, je to toho naozaj dosť, a to je to len stručný zoznam všetkého, čo môže migrénu vyvolať. Ak sa nad tým ale zamyslíme, pomerne veľká časť úspešnej prevencie môže byť založená na zdravom životnom štýle založenom na kvalitnej strave a pravidelnom pohybe, o ktorý sa môžu postarať aj príjemné prechádzky v sychravých dňoch.

    1. O tom, že migréna nie je výhovorka, sa majú možnosť presvedčiť už aj muži

Vo všeobecnosti sa verí, že sú migrénou častejšie postihované práve ženy. Podľa štatistík trpia týmto ochorením dokonca až trikrát viac ako muži. Z určitej časti je to podľa odborníkov dané genetikou, hormónmi a environmentálnymi faktormi.

Avšak, práve obrovský dopad ochorenia na všetky pohlavia a vekové kategórie svedčí o tom, že migréna si dnes už nevyberá za svoj cieľ iba ženy, ale aj mužov a deti.

Ako sme spomínali hneď v úvode, migréna patrí podľa štatistík k tretiemu najčastejšiemu ochoreniu ľudí stredného a často produktívneho veku. Z lekármi evidovaných pacientov je to u nás v priemere okolo 160 tisíc ľudí, ktorí trpia migrénou. Z toho mužov je približne 40 tisíc a si 5 % detí môže trpieť migrénami.

Možno dobrou správou je, že tak ako dosahuje migréna svoj vrchol v spomínanom produktívnom veku, od 55. roku života začína u väčšiny pomaly miznúť.

    1. Môže ju vyvolať dokonca aj počasie

Nielen alergici, ale aj ľudia, ktorí sú veľmi citliví a senzibilní, môžu reagovať na zmeny počasia, a to v podobe výrazných bolestí hlavy. Dôvodom je najčastejšie tlak, ktorý je sprievodným javom zmeny aktuálneho počasia. A nakoľko ľuďom náchylným na migrénu žiadne veľké zmeny dobre neprospievajú, je aj počasie pomerne častým spúšťačom bodavej a neznesiteľnej bolesti.

    1. Častou príčinou bolestí býva histamín

Ako sme si v zozname vyššie tiež spomínali, medzi vplyvné faktory, ktoré môžu vyvolať silný záchvat migrény, patrí aj histamín. Histamín je prirodzená látka, ktorú si telo vytvára samo alebo ho prijíma z potravy. Samotný histamín by podľa odborníkov možno ani tak problém nebol, ako enzým, ktorý napomáha v našom tráviacom trakte jeho rozkladu.

Ide o enzým diaminooxidáza (DAO), ktorého, ak máte v tele málo, nerozložený histamín sa začne hromadiť a spôsobovať problém v podobe vyvolaného záchvatu migrény. V tomto smere je dobré dodržiavať diétu a vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom histamínu, prípadne na to môžete ísť druhou cestou a telu doplniť hladiny spomínaného DAO enzýmu.

    1. Nie je váš organizmus prekyslený?

Presne tak, aj prekyslenie organizmu (acidóza) môže byť príčinou vašich neznesiteľných migrén. Odborníci, ale aj prax to vysvetľujú tým, že dôležité tkanivá v našom tele a mozgu nie sú dostatočne zásobené krvou a dôležitými živinami, pretože je prekyslená. Acidóza sa vo všeobecnosti vysvetľuje ako zvýšená kyslosť krvi, v ktorej už nie je tak veľa miesta pre kyslík a živiny.

Lokálny nedostatok kyslíka môže potom viesť ku spomínaným cievnym kŕčom, zápalom a nakoniec bolestiam hlavy. Vplyvom prekyslenia organizmu a krvi sa do tela a centrálneho nervového systému tiež môže uvoľňovať viac toxínov a odpadových látok, čo pri vysokých hladinách vyvoláva silné migrény.

    1. Prečo sa neoplatí migrénu podceňovať?

Dôvodom je fakt, že podľa odborníkov zo Severoamerickej rádiologickej spoločnosti (RSNA) a zatiaľ ich primárnej štúdie, môže byť jedným z následkov neliečenej a podceňovanej migrény – cievna mozgová príhoda, prasknutie aneuryzmy, kóma alebo embolická mŕtvica.

Migréna patrí k záchvatovitej bolesti s častejším výskytom na jednej strane. Pulzujúce a bodavé bolesti s tlakom a častým pocitom na zvracanie spôsobujú, že je človek úplne odstavený „z prevádzky“.

Mnohé tlaky a iné sprievodné prejavy migrény, obzvlášť u slabších jedincov a osôb, ktoré trpia ďalšími pridruženými chronickými ochoreniami, môžu pri podcenení a bez dozoru lekára spôsobiť ohrozenie vášho života. Bolesť, vysoký krvný tlak, zhoršené videnie, motolica a iné sprievodné prejavy migrény sú veľmi nebezpečné, preto netreba tento stav podceňovať a hľadať riešenia, ktoré pomáhajú.

    1. Tipy na úľavu od bolesti

V závislosti od množstva príčin, pre ktoré migréna vzniká, existuje aj rovnako veľký počet možností nápravy a liečby.

Osvedčeným spôsobom nápravy je medicína a napríklad lieky na báze triptanov, ktorých užívanie je potrebné konzultovať s neurológom. Medicína je však len jedna časť celého príbehu úspešnej liečby migrény. Je tiež dôležité, aby ste sa o seba dobre starali a pochopili, ako sa vyrovnať s bolesťou migrény, keď vás zasiahne.

Asi prvoradá je v tomto smere prevencia v podobe zdravého životného štýlu, v ktorom je dôležitá nielen strava bohatá na živiny, ale aj pravidelný pohyb.

Ak ste sa za tie roky utrpenia mali možnosť zoznámiť aj s najčastejšími spúšťačmi, ktoré u vás migrénu vyvolávajú, je dobré ich zo svojho života úplne odstrániť. Nakoľko ani zmeny ľuďom postihnutým migrénou moc neprospievajú, je dobré vniesť do života pravidelnosť bez očakávaných udalostí a stresu, čo je asi ťažké, ale dôležité.

Mnohí udávajú, že im pomáha meditácia v podobe jogy alebo iných foriem nenáročnej fyzickej aktivity. Rovnako a v malých množstvách môže samotný kofeín v počiatočných štádiách zmierniť bolesť migrény. Kofeín môže tiež zvýšiť účinky niektorých liekov. Obsahuje ale histamín, takže aj tu treba dávať pozor.

Doprajte si aj dobrý spánok a snažte sa nájsť vo svojom živote rovnováhu. Život s migrénou je možno každodennou výzvou, ale výber zdravého životného štýlu a iných dostupných riešení vám môže pomôcť jej úspešne čeliť. Tak to nevzdávajte.

Zdroj obrázkov:

1.fizkes/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.