Sezóna kašľa sa začína. Zbavte sa ho v pár jednoduchých krokoch

Kašeľ môže byť nepríjemným a rušivým príznakom, spôsobujúci nepohodlie a znemožňujúci vykonávanie každodenných bežných aktivít či odpočinku. Mnohí z nás sa ho preto snažia zbaviť voľnopredajnými liekmi z lekárne, čo je jednoduchá a krátka, ale cesta s možnými vedľajšími účinkami. A pritom utíšiť, zmierniť, prípadne sa úplne zbaviť tohto nepríjemného stavu môžeme aj s pomocou prírody.

0

 

Tu je niekoľko osvedčených tipov, ktoré by vám mohli pomôcť zvládať kašeľ a cítiť sa lepšie.

    1. Základom je celoročne posilňovaná imunita

Kašeľ je veľmi často sprievodným javom vírusového ochorenia, ktoré bolo silnejšie ako naša imunita. Imunita je schopnosť organizmu brániť sa proti infekciám a chorobám, je to komplexný systém biologických mechanizmov, ktorý organizmus využíva na ochranu pred patogénmi, ako sú baktérie, vírusy, parazity a iné cudzie látky. Hlavným cieľom imunitného systému je rozpoznať a odstrániť tieto patogény a udržiavať vnútorné prostredie tela v rovnováhe.

Prirodzená imunita je v našom tele prítomná od narodenia a poskytuje nám všeobecnú ochranu. Po kontakte s nebezpečnými patogénmi si vie niekedy lepšie poradiť adaptívna, respektíve získavaná imunita, ktorá zhrňuje biele krvinky známe ako lymfocyty, produkujúce protilátky a pamäťové bunky.

Ani na vrodenú alebo adaptívnu imunitu sa ale nemôžeme vždy spoliehať (obzvlášť u detí, u ktorých sa ešte len vyvíja) a treba ju aktívne a pravidelne posilňovať.

Mimochodom, vedeli ste, že aj vaša vlastná imunita môže na seba zaútočiť? Väčšinou ide o osoby s autoimunitnými ochoreniami, ktorých biele krvinky v tele nevedia rozlíšiť škodlivé patogény od normálnych buniek, čo vyvoláva reakciu, ktorá ničí zdravé tkanivá.

Dobrou a dôležitou správou našťastie je, že okrem cvičenia, eliminácie stresu, dobrého spánku a očkovania, môže zvýšiť obranyschopnosť vášho tela a eliminovať tak vznik dráždivého kašľa aj vhodná strava zložená z nasledujúcich ingrediencií.

    1. Dajte sa do formy s medom a citrónom

Kombinácia medu a citrónu je ideálna nielen na posilnenie imunity, ale aj upokojenie podráždeného hrdla. Skúste preto, ak nemáte na niektorú látku alergiu, zmiešať med s čerstvou citrónovou šťavou (môže ísť o tinktúru do bylinkového čaju) a konzumujte túto zmes niekoľkokrát denne. Látky obsiahnuté v tomto elixíre vám a vášmu telu určite prospejú.

      • Med

Med je jedným z najstarších a najuniverzálnejších prírodných produktov, ktorý sa využíva v rôznych kultúrach po celom svete. Za jeho popularitou je nielen jeho sladká chuť, ale aj množstvom prospešných vlastností, čo potvrdzuje rozsiahly prehľad literatúry, ktorý zdôrazňuje, že užívanie medu môže znížiť závažnosť a frekvenciu infekcií horných dýchacích ciest a kašeľ.

Med obsahuje vitamíny skupiny B, C a K, minerály (vrátane vápnika, draslíka a železa) a antioxidanty, čo sú látky, ktoré môžu prispieť k celkovému zdraviu a pohode. Vďaka optimálnemu obsahu jednoduchých cukrov, predovšetkým glukózy a fruktózy, je med aj ideálnym zdrojom energie, ktorá sa navyše vyznačuje antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami.

Pre dráždivý kašeľ je med dobrý najmä z dôvodu jeho upokojujúcich vlastností. Dokonca môže zlepšiť vaše trávenie. Stále je to však forma cukru, ktorý môže zvýšiť jeho hladinu v krvi, s čím môžu mať problémy nielen ľudia s cukrovkou. Rovnako je dôležité vyberať si kvalitný med, ideálne surový a nepasterizovaný, pretože takýto produkt si zachováva väčšinu svojich prospešných vlastností.

      • Citrón

Veľmi účinným prostriedkom v boji proti vírusovým ochoreniam je vitamín C, ktorý nemusíte hľadať iba v drahých výživových doplnkoch. Možno vás prekvapí, že už jeden citrón má v sebe zhruba 31 mg vitamínu C, čo tvorí 51 % jeho odporúčanej dennej dávky.

Citrón teda môže byť ďalším prírodným produktom, ktorý viete využiť pri liečbe kašľa a ochorení dýchacích ciest. Okrem vitamínu C však obsahuje citrón aj antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Kyselina citrónová dokonca riedi hlien v dýchacích cestách a podporuje jeho vykašliavanie. Teplý citrónový nápoj s medom môže pomôcť upokojiť podráždené hrdlo, čo je obzvlášť užitočné napríklad pri suchom kašli.

Aj tu si ale treba dávať pozor, pretože kyselina citrónová môže poškodiť zubnú sklovinu a v niektorých prípadoch podráždiť citlivejší žalúdok. V každom prípade je citrón pri liečbe kašľa veľmi dobrým prostriedkom, nie je to však jediný spôsob, ako proti tomuto nepríjemnému stavu bojovať.

    1. Zabudnite na kašeľ s kúzelným zázvorom

Zázvor má protizápalové a upokojujúce vlastnosti. V jednej štúdii bolo dokonca pozorované, že aktívne zložky v zázvore, ktorými je najmä gingerol, uľahčujú relaxáciu svalov dýchacích ciest, čo môže pomôcť pri potláčaní kašľa.

Uvarte si teda zázvorový čaj alebo si jednoducho nastrúhajte kúsok zázvoru a zalejte ho horúcou vodou. Pridajte med s citrónom pre lepšiu chuť a účinok sa pri dlhodobom opakovaní určite dostaví.

Aj zázvor môže pomôcť zriediť hlien, čo uľahčuje jeho vykašliavanie. Má vysoký obsah minerálov, vitamínov a antioxidantov, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunitného systému. Aj zázvor však môže predstavovať pre váš citlivejší tráviaci systém problém, preto narábajte s jeho množstvom opatrne.

    1. Využite silu Echinacey

Echinacea je bylina, ktorá obsahuje látky prispievajúce k normálnej funkcii imunitného systému. Je veľmi dobre známa tým, že posilňuje obranyschopnosť tela, pomáha mu bojovať proti infekciám a urýchliť tak proces zotavenia.

Echinacea má tiež protizápalové vlastnosti, pomáhajúce zmierniť zápal v dýchacích cestách, ktorý býva jedným z hlavných faktorov spôsobujúcich kašeľ. Nájdete v nej aj antioxidanty, ktoré ako už vieme, pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a ochraňovať bunky pred poškodením.

    1. Pripravte si domáci bylinkový sirup

Na zmiernenie alebo odstránenie kašľa môžete použiť aj domáci sirup vyrobený z bylín ako slez, podbeľ, či mäta. Tieto bylinky obsahujú látky, ktoré môžu prispievať k uvoľneniu hlienu a upokojeniu dýchacích ciest.

Mäta má upokojujúce účinky na dýchacie cesty a môže pomôcť zmierniť kašeľ. Slez obsahuje látky, ktoré môžu pôsobiť ako prírodný expektorans, pomáhajúci uvoľniť hlien a zmierniť kašeľ. Zároveň je prírodným analgetikom a býva využívaný napr. aj pri migrénach či bolestiach zubov, dezinfikuje rany a zrýchľuje ich hojenie. Podbeľ obsahuje zlúčeniny s protizápalovými a upokojujúcimi účinkami, čo môže pomôcť zmierniť dráždivý kašeľ a podráždené hrdlo.

Aj iné sirupy proti kašľu s obsahom ibišteka, brečtanu, tymianu a anízu dokážu podľa viacerých štúdií zmierňovať symptómy kašľa až o 90 %.

    1. Uvoľnite dýchacie cesty s eukalyptom

Uvoľniť dýchacie cesty môžu veľmi dobre aj eukalyptové produkty. Dá sa ním potrieť hrudník a hrdlo, prípadne dať pár kvapiek esenciálneho eukalyptového oleja do kúpeľa alebo aromalampy a inhalovať ako paru.

Táto aromatická rastlinka obsahuje zlúčeniny, ktoré majú protizápalové účinky. Vdýchnutie eukalyptových pár pomáha uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť podráždenie hrdla. Aj eukalyptový olej má antibakteriálne vlastnosti, čo znamená, že môže pomáhať pri liečbe infekcií dýchacích ciest, ktoré môžu spôsobiť kašeľ.

    1. Pochutnajte si na kvalitnej čokoláde

Možno príjemnejším a zároveň prekvapivým riešením na zmiernenie dusivého kašľa u detí bude pre vás čokoláda. Hlavne kvalitná a horká čokoláda s vyšším obsahom kakaového prášku dokáže pôsobiť na centrum kašľa, pretože obsahuje teobromín, ktorý má potenciál ho priamo v mozgu potláčať. Nemusí to samozrejme účinkovať na každého a vždy, je to ale jedna z ďalších ľahkých ciest, ktoré môžete vyskúšať.

Ak máte radi sladké, môžete na zmiernenie dráždivého kašľa vyskúšať aj ananás, ktorý obsahuje látku bromelaín. Zistilo sa, že bromelaín, extrakt z rastliny ananásu, má protizápalové vlastnosti, ktoré znižujú príznaky, ako je kašeľ pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

Nezabudnite tiež, že ak kašeľ trvá dlhšie než týždeň, alebo sa zhoršuje, situáciu by ste mali konzultovať so svojím lekárom, pretože môže byť príznakom ďalšieho vážnejšieho ochorenia.

    1. Objavte tajomstvo vlhkého prostredia

Zvýšenú mieru výskytu vírusových ochorení na jeseň a v zime spôsobuje aj to, že viac ako 90 % svojho času trávime v uzatvorených a prekúrených priestoroch bez dostatočného vetrania. Použitie zvlhčovača vzduchu v miestnosti môže preto tiež pomôcť uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť kašeľ, keď je vzduch v uzatvorených priestoroch suchý.

Mimochodom, vedeli ste, že kašeľ môže dosahovať rýchlosť vzduchu až 150 km/h? A už pri jednom kýchnutí človek zasahuje viac ako 40 000 kvapôčkami prostredie do vzdialenosti 4 metrov – takže je naozaj dobré dodržiavať bezpečné zóny a vo vlastnom záujme sa adekvátne chrániť.

    1. Nezabudnite na hydratáciu

Dostatočná hydratácia je posledným najdôležitejším faktorom pri zmiernení kašľa. Pite preto veľa tekutín, ako čistú vodu, bylinkové čaje alebo teplé (nie horúce) vývary, pretože hydratácia pomáha zriediť hlien v dýchacích cestách a uľahčuje jeho vykašliavanie, čím zlepšuje symptómy celkového ochorenia a jeho priebehu.

Zdroj obrázka: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.