Je bezpečné konzumovať počas tehotenstva korenené jedlá?

Tehotenstvo je obdobím, kedy sa mnohé ženy zaoberajú otázkami týkajúcimi sa bezpečnosti a vhodnosti ich stravovacích návykov. Častým predmetom takýchto diskusií sú aj korenené jedlá, na ktorých vhodnosť konzumácie počas gravidity existujú zmiešané názory.

0

Je ale naozaj nutné sa v stave očakávania vzdávať obľúbených pikantnejších pokrmov?

Vplyv korenených jedál na tehotnú ženu a plod

Korenené jedlá sú známe nielen svojou výraznou chuťou, ale veľmi často aj potenciálom vyvolať zažívacie reakcie. Jednou z hlavných obáv pri konzumácii korenených jedál v tehotenstve je možnosť, že môžu spôsobiť nepríjemnosti ako je pálenie záhy, žalúdočné nevoľnosti alebo dokonca hnačku. Ale čo váš plod? Ako ten reaguje na stravu, ktorá je charakteristická svojou výraznou chuťou?

Odpoveď nie je celkom jednoznačná, pikantné jedál by však riziko pre plod predstavovať nemali. Konzumované pokrmy počas tehotenstva môžu mať vplyv na chuťové preferencie vášho bábätka, pretože chuťové poháriky sa u vášho dieťatka formujú okolo 15. týždňa tehotenstva, a korenisté látky z vašej stravy môžu prechádzať do plodovej vody. Týmto spôsobom sa dieťa môže už v maternici začať adaptovať na chutné profily jedál, ktoré konzumujete.

Faktom ale je, že aj keď niektoré jedlá môžu zmeniť chuť plodovej vody, vyšší obsah korenia v jedle konzumovanom matkou za škodlivý považovaný nie je a nespôsobuje žiadne ohrozenie potomka, čo na druhú stranu ale neznamená, že to treba preháňať. Pociťovať účinky korenistých jedál môže najviac matka v podobe viacerých prejavov.

Gastrointestinálne účinky

Tehotné ženy zažívajú zmeny v gastrointestinálnom trakte vo všeobecnosti, patrí sem aj zvýšená citlivosť na určité chute a vône, pričom korenené jedlá môžu tieto symptómy zhoršiť. Bežné je napríklad pálenie záhy kvôli zvýšenému tlaku na žalúdok a relaxácii svalov, ktoré udržujú kyselinu v žalúdku, čo vie korenie ešte zintenzívniť.

Výživový aspekt

Na druhej strane, korenené jedlá často obsahujú bylinky a korenia, ktoré „môžu vášmu telu aj plodu ponúknuť určité výživové hodnoty“. Napríklad kurkuma, často používaná v korenených indických jedlách, obsahuje kurkumín, ktorý má protizápalové účinky. Avšak všetky možné výhody musia byť vyvážené s potenciálnym rizikom zažívacieho nepohodlia. Nikdy netreba nič zbytočne preháňať.

Možný vplyv na plod

Aj keď stravovanie matky v určitej pravidelnej forme môže ovplyvniť plod, väčšina štúdií sa zameriava na celkovú výživovú hodnotu a nedostatok určitých živín, nie na korenie ako také. V súčasnej vedeckej literatúre tiež neexistujú žiadne konkrétne dôkazy, ktoré by naznačovali, že korenené jedlá majú priamy negatívny vplyv na vývoj ešte nenarodeného dieťaťa.

Odporúčania pre tehotné ženy

Napriek tomu, že korenisté pokrmy nepredstavujú podľa odborníkov pre váš plod ohrozenie, je lepšie, ak budete v konzumácii jeho množstva opatrné. V prípade, že vám korenené jedlo spôsobuje nepohodlie alebo akékoľvek gastrointestinálne problémy, je rozumné jeho objem zredukovať.

Každé tehotenstvo je jedinečné, čo znamená, že v prípade individuálnej citlivosti organizmu je vhodné svoje telo dobre počúvať a brať ohľad na plod.

Zahrnutie rozmanitosti do stravy

Oveľa dôležitejšie ako korenené jedlá, sú živiny, ktoré by ste mali v rámci bezproblémového tehotenstva organizmu a dieťatku dodávať.

Ideálne by mala tehotenská „diéta“ obsahovať dostatok bielkovín, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi buniek, zdravé tuky, ktoré podporujú vývoj mozgu, ako aj komplexné sacharidy poskytujúce energiu pre rastúce telo.

Dôležité sú aj vitamíny a minerály, ako je napríklad kyselina listová na prevenciu vývojových chýb, železo na tvorbu červených krviniek a prevenciu anémie, vápnik na posilnenie kostí a zuby, a omega-3 mastné kyseliny na vývoj mozgu a zraku. Konzumovať by ste mali aj rozmanité ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, chudé mäso, ryby, strukoviny a mliečne výrobky, a to v primeraných množstvách, ktoré podporujú zdravý vývoj plodu.

V prípade akýchkoľvek obáv alebo existujúcich zdravotných problémov, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva alebo gastroezofageálna refluxná choroba (GERD), je dôležité konzultovať konzumáciu korenených jedál s lekárom. Svoj jedálniček je tiež vhodné prispôsobiť vašim potrebám a správnemu vývoju plodu.

Zdroj obrázka: Nicoleta Ionescu/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.