Ako sa rýchlo a jednoducho zbaviť popôrodného bruška?

0

Cesta materstva je hlboko transformačným procesom, ktorý prináša do života ženy radostné chvíle, nekonečnú lásku a vzácne spomienky. Už menej príjemným typom zmeny, s ktorým sa počas tohto obdobia nežné pohlavie stretáva, je nárast hmotnosti a zväčšenie objemu tuku v oblasti brucha, čo u mnohých vyvoláva potrebu sa týchto „nedokonalostí“ tela po pôrode zbaviť.

Pre mnohé mamičky však nie je túžba po strate brušného tuku len otázkou fyzického vzhľadu, ale aj hlbokou snahou znova nájsť pocit dôvery a pohody vo vlastnom tele. V kontexte všetkých spomenutých faktov sa preto viaceré ženy snažia niekoľko týždňov po pôrode vyhľadať a uplatniť v praxi metódy, ktoré im prinavrátia zvodnejšie krivky a zároveň podporia zdravý fyzický stav tela.

Poďme sa spoločne na niektoré z tých najlepších a bezpečných metód pozrieť, ešte predtým si však povieme, kedy začať?

Dajte telu čas na regeneráciu

Každá mamička sama najlepšie vie, že začať s náročným cvičením hneď po príchode domov z pôrodnice nie je asi najlepšie a bezpečné riešenie. Každé telo je samozrejme iné, pričom závisí tiež od množstva rôznych faktorov. Vo všeobecnosti je ale každý pôrod pre telo prirodzený a zároveň náročný proces, počas ktorého dochádza k rôznym zmenám.

Obrovský tlak na maternicu, brušné svaly a pohlavné orgány dostávajú pri pôrode poriadne zabrať a uvedenie tela do normálu si potom vyžaduje určitý čas a regeneráciu, takže premýšľať hneď nad cvičením nie je vždy najlepšie riešenie.

Vo všeobecnosti, ak je všetko v poriadku, sa intenzívnejšie formy cvičenia odporúčajú až po šiestich týždňoch od pôrodu, pričom je veľmi dôležité, aby ste pristupovali k zvolenej fyzickej aktivite s ohľadom na svoje telo a jeho reakcie, čím dosiahnete postupný a bezpečný návrat k aktívnejšiemu životnému štýlu.

V prípade, že ste podstúpili cisársky rez, tu sa odporúča, ideálne po konzultácii s lekárom, odložiť fyzicky náročnejšie pohyby na dlhšie obdobie. Dôležité je zdôrazniť, že povolené cviky by mali byť ľahké, nezaťažovať váš organizmus a vykonávať by sa mali s maximálnou opatrnosťou!

Intenzívne cvičenie môže ovplyvniť chuť materského mlieka

Napriek tomu že pohyb milujete a za posledné mesiace vám tak veľmi chýbal, prvé týždne po pôrode predsa len ešte radšej využite na vytvorenie silného puta s dieťaťom a neohrozujte zvýšenou fyzickou záťažou tvorbu materského mlieka, v ktorom sa nachádza množstvo výživných zložiek, zohrávajúcich hlavnú úlohu v detskom organizme. Ide napríklad o komponenty, ktoré plnia rôzne funkcie, vrátane posilňovania imunitnej funkcie, redukovania zápalov, podpory črevného a kognitívneho vývoja, a tiež podpory zdravej črevnej mikroflóry.

Ak to s cvičením po pôrode budete preháňať, môže sa začať tvoriť v tele väčšie množstvo kyseliny mliečnej, ktorá vplýva na chuť materského mlieka, čo sa veľmi často následne prejavuje odmietavou reakciou dieťaťa o túto životne dôležitú látku. Aj krátke a možno častejšie prechádzky sú na začiatok ideálne riešenie. Na čerstvom vzduchu v prírode je tiež (okrem iného) silnejšia koncentrácia aniónov, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie človeka a jeho psychickú pohodu.

Aké cviky sú najlepšie?

Akú formu tvarovania tela si po pôrode zvoliť, záleží od viacerých faktorov, ktoré môžu byť u každej ženy iné. Vždy je najlepšie sa poradiť s odborným lekárom, ktorý má váš zdravotný stav a organizmus pod kontrolou a presne vie, čo vám pomôže.

  • Kegelove cviky sú na začiatok možno najjednoduchšie riešenie. Ide o posilňovanie svalov panvového dna, ktoré budete potrebovať nielen pred, ale aj po pôrode. S ich pomalým a postupným precvičovaním môžete začať kdekoľvek. Stačí ich na 3-5 sekúnd stiahnuť a potom uvoľniť a zopakovať tento jednoduchý cvik niekoľkokrát. Napriek tomu, že nezapájate do pohybu brušné svaly, je to dobrý spôsob, ako začať a presvedčiť sa, či sú pôrodom najviac zasiahnuté oblasti tela pripravené na intenzívnejšiu aktivitu.

  • S posilňovaním a postupným tvarovaním brušných svalov vám pomôže aj ďalší veľmi jednoduchý cvik, ktorým sú nožnice. Stačí si sadnúť na zem, ideálne na mäkšiu podložku alebo koberec s vystretými nohami dopredu. Aby ste mali lepšiu stabilitu a zároveň cvičenie väčší efekt, oprite sa o zem lakťami, nohy mierne zdvihnite a začnite nimi napodobňovať činnosť strihania nožníc, ideálne po dobu jednej minúty. Po krátkom oddychu je vhodné cvik zopakovať minimálne trikrát.

  • Rovnako dobre a jednoducho môžete začať tvarovať brušné svaly aj nohy bicyklovaním. Poloha je rovnaká ako pri „nožniciach“, pričom sa mení len pohyb nôh, ktorým kopírujete používanie pedálov na bicykli. Cvičiť je vhodné 30 sekúnd a potom nohy zastaviť vystreté v polohe nad zemou po dobu dvadsať sekúnd. Nasleduje krátky oddych a celé cvičenie opakujeme trikrát.

  • Posilniť a vytvarovať brušné svaly je možné nielen klasickými „brušákmi“, ale aj rovnako dobre známymi presedmi. Ide o cvik, pri ktorom sa posadíme na svoje nohy, teda kľakneme si, pričom ruky držíme pred sebou. Zdvihneme sa na kolená a posadíme sa na jednu stranu. Potom sa opäť zdvihneme a posadíme na druhú stranu. Kolená, lýtka a chodidlá zostávajú stále v jednej polohe bez toho, aby sme ich premiestnili z podložky. Cvik opakujeme 40-krát alebo trikrát po dobu jednej minúty.

Správna strava je základ

Pri chudnutí po tehotenstve je dôležitá aj správna a zdravá strava. Konzumácia vyváženej stravy udržiava celkové zdravie a pomáha pri znižovaní nadbytočných kilogramov získaných počas gravidity. Strava bohatá na ovocie, zeleninu a bielkoviny poskytuje potrebné živiny bez nadmerných kalórií, aj tu treba ale myslieť na chuť materského mlieka a zložky, ktorými môžete novorodencovi navodiť bolesti bruška, teda koliku.

Dôležité je dbať aj na hydratáciu, pretože pitie dostatočného množstva vody zvyšuje metabolizmus a podporuje chudnutie. Bielkoviny v strave môžu znížiť chuť do jedla a zvýšiť pocit sýtosti. Obmedzenie spracovaných potravín, ktoré často obsahujú nadmerné množstvo cukrov, tukov a kalórií, je ďalším krokom.

Kľúčom k úspešnej strate brušného tuku je aj kontrola porcií. Aj zdravé potraviny môžu prispieť k zvýšeniu hmotnosti, ak sa konzumujú vo veľkých množstvách. Preto je dôležité sledovať veľkosť porcií a zahrnúť do stravy rôznorodé potraviny, aby ste dosiahli široké spektrum živín. Strata brušného tuku po tehotenstve si vyžaduje z vašej strany určitú trpezlivosť a dôslednosť, ale príjemné zmeny s ešte lepším pocitom za to určite stoja.

Vyhýbajte sa stresu

Súčasťou úspešnej cesty k strate brušného tuku po pôrode je aj riadenie vplyvu stresu na organizmus. Dôvodom je, že vysoká úroveň stresu produkuje zvýšené hladiny hormónu kortizolu, ktorý podporuje chuť do jedla a ukladanie tuku v oblasti brucha.

Efektívnym zvládaním stresu môžete pomôcť regulovať celkovú hormonálnu rovnováhu organizmu, znížiť pravdepodobnosť priberania a podporiť celkové zdravie. Aj tu vám na odbúranie stresu pomôže cvičenie, meditácia a zabezpečenie dostatočného množstva spánku každú noc.

V závere je dôležité si uvedomiť, že cesta k strate brušného tuku po pôrode je individuálna a vyžaduje si trpezlivosť, dôslednosť a komplexný prístup. Nevyhnutné je tiež konzultovať svoje plány a kroky s lekárom alebo odborníkom a (nech to znie akokoľvek nepríjemne) myslieť prvé dni po pôrode možno viac na svoje dieťa, ktoré je úplne odkázané na vašu prítomnosť, lásku aj starostlivosť.

Všetky informácie poskytované v tomto článku majú iba informatívny charakter a nenahrádzajú profesionálnu lekársku starostlivosť ani odborné rady. Pred výberom konkrétneho cviku alebo diéty je nutné sa poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom, odborným poradcom alebo lekárnikom, ktorý váš zdravotný stav pozná a zhodnotí, aké riešenie je pre váš konkrétny prípad najlepšie.

Zdroj obrázka: AnikaNes/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.