Naša imunita je ako poctivá armáda s nekonečnou trpezlivosťou, odhodlaná bojovať proti všetkému, čo ohrozuje naše zdravie. Jej najväčšími hrdinami sú biele krvinky, známe aj ako leukocyty, ktoré ako neúnavní strážcovia zachytávajú vírusy, baktérie a iné nebezpečné mikroorganizmy, aby sme sa my mohli cítiť dobre. Avšak, aby boli biele krvinky vždy pripravené, potrebujú na svoju produkciu optimálne podmienky. Ako ich vytvoriť?
Teplá voda – nečakaný elixír imunity
Jedným z jednoduchých spôsobov, ako povzbudiť tvorbu bielych krviniek, je pôsobenie teplej vody. Vedci zistili, že teplá voda, v podobe kúpeľov či pitnej kúry, stimuluje krvný obeh a pomáha pri vylučovaní toxínov, čo umožňuje telu sústrediť sa na tvorbu leukocytov. Navyše, pravidelné popíjanie teplej vody udržiava hydratáciu, ktorá je kľúčová pre funkcie imunitného systému. Voda tiež pomáha leukocitom doslova “plávať” naším telom a efektívnejšie sa pohybovať tam, kde sú potrebné.
Prechádzky na čerstvom vzduchu – imunita v prírode
Je dokázané, že pohyb na čerstvom vzduchu, najmä v prírodnom prostredí, posilňuje imunitu.
Už krátky pobyt v prírode znižuje hladiny stresového hormónu kortizolu, ktorý môže tlmiť imunitnú odpoveď tela.
Prechádzka v lese zvyšuje hladinu bielych krviniek, ktoré likvidujú patogény. Výhodou je aj vyšší obsah aniónov, vzdušných vitamínov, ktoré môžu zlepšiť vašu náladu, dýchanie a redukovať stres. Takže či už je to park alebo blízky les, pohyb na čerstvom vzduchu je cestou, ako si dopriať prirodzený imunitný booster.
Prekrvenie
Cvičenie alebo intenzívnejšia fyzická aktivita zvyšuje prietok krvi, čo pomáha bielym krvinkám rýchlejšie sa dostať do oblasti infekcie. Aeróbne aktivity, ako sú beh, rýchla chôdza alebo plávanie, prispievajú k prekrveniu, čo umožňuje leukocytom účinnejšie vykonávať svoju prácu. Pravidelné cvičenie dokonca nielenže zlepšuje prekrvenie, ale aj zvyšuje celkový počet bielych krviniek. Na druhej strane, aj príliš intenzívne a dlhodobé cvičenie môže imunitu oslabiť, preto platí, že všetkého veľa škodí.
Doprajte si kvalitný spánok
Spánok je ďalším dôležitým faktorom pre produkciu bielych krviniek.
Počas hlbokých fáz nočného odpočinku sa telo regeneruje, čo podporuje tvorbu imunokompetentných buniek vrátane leukocytov.
Ľudia s dostatočným spánkom sú tak menej náchylní na infekcie. Naopak, nedostatok spánku spôsobuje oslabenie imunity, a tým aj nižší počet bielych krviniek. Doprajte si ho teda 7 až 8 hodín a nechajte svoj imunitný systém získať potrebnú posilu.
Vitamín D
Dôležitú úlohu v našej imunite zohráva aj vitamín D, ktorý pôsobí ako katalyzátor pre aktiváciu T-buniek, patriacich k bielym krvinkám a zohrávajúcich rozhodujúcu rolu v rozpoznávaní patogénov. Nízke hladiny vitamínu D sú spojené s vyššou náchylnosťou na infekcie. Dostatok slnečných lúčov, prípadne doplnky stravy s týmto vitamínom preto môžu významne pomôcť posilniť imunitný systém a podporiť tvorbu leukocytov.
Omega-3 mastné kyseliny – tuky, ktoré chránia
Omega-3 mastné kyseliny nachádzajúce sa v tučných rybách, orechoch či chia semienkach majú protizápalové účinky, čím nepriamo podporujú imunitný systém.
Zlepšujú funkčnosť bielych krviniek, najmä makrofágov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri čistení tela od mŕtvych buniek a patogénov. Stačí zahrnúť lososa alebo hrsť orechov do vášho týždenného jedálnička a biele krvinky sa o vás postarajú.
Vyhýbanie sa stresu – mentálna pohoda, imunitná istota
Tichým zabijakom imunity je aj stres. Najmä ten chronický (dlhodobý a častý) vedie k zvýšeným hladinám kortizolu, čo znižuje schopnosť bielych krviniek reagovať na infekcie. Rôzne techniky zvládania tohto stavu, ako sú meditácia, joga alebo len chvíľka s dobrou knihou, môžu preto pomôcť znížiť hladinu stresových hormónov a posilniť váš imunitný systém.
Pokojná myseľ znamená silnejšiu imunitu, a tým aj vyšší počet bielych krviniek, ktoré sú pripravené brániť vaše zdravie.
Podpora imunity teda nie je len otázkou jedného riešenia, ale kombináciou zdravých návykov, ktorá vám môže pomôcť udržať produkciu leukocitov na optimálnej úrovni.