Kváskový chlieb cibuľovo-zemiakový
Na prípravu tohto netradičného, ale o to viac chutného chlebíka budeme potrebovať nasledovné suroviny:
- základný kvások (na prípravu základného kvásku potrebujeme: 150 g ražnej múky a 150 ml vody + 3 PL lyžice kvásku z chladničky)
- 300 g ražnej múky
- 200 ml vody
- 1 kávovú lyžičku soli
- trochu mletej rasce
-
1 cibuľa1 PL domácej masti (alebo maslo)2 uvarené zemiaky
Postup prípravy:
- Základom kváskového chlebíka je KVÁSOK, ja si kvások pripravujem doma, je to síce trošku zdĺhavé, ale doma pripravený chlebík stojí to za to! Ak už máme svoj vlastný kvások, môžeme sa pustiť do pečenia chlebíka. Z chladničky vyberieme kvások, necháme ho pri izbovej teplote aspoň hodinku voľne stáť. Následne ho vložíme do väčšej misky a primiešame k nemu 150 g ražnej múky a 150 ml vody (vždy používame prevarenú a vychladenú vodu). Dôkladne premiešame. Necháme do ďalšieho dňa voľne kysnúť pod utierkou. Kvások nám zdvojnásobí objem.
- Na druhý deň skôr ako sa pustíme do prípravy cesta na chlebík si uvaríme zemiaky v osolenej vode. Do uvarených pridáme kúsok masla a popučíme vidličkou na hladkú kašu. Cibľku nakrájame na malé kúsky a na masti osmažíme do zlatista.
- Následne si pripravíme kuchynský robot, a do misky vložíme hotový kvások, pridáme k nemu 300 g ražnej múky, 200 ml vody (ak bude cesto príliš husté, pridáme ešte vodu), osmaženú cibuľku, popučený zemiak, soľ a rascu. Miešame 15 minút kuchynským robotom na miernom stupni (ja používam stupeň 2 zo 4), prikryjeme utierkou a necháme 2 hodiny kysnúť.
- Následne preklopíme cesto na pomúčenú kuchynskú dosku a vyformujeme do tvaru bochníka. Opäť necháme kysnúť 2-3 hodiny, kým chlebík nezväčší svoj objem. Vykysnutý chlebík preložíme na predhriaty plech a dáme piecť do rúry vyhriatej na 230 stupňov na 15 minút (na dno rúry vložíme hrniec s vodou, aby chlebík nebol suchý). Následne znížime teplotu na 180 stupňov a pečieme ďalších 15 minút, potom znížime teplotu na 150 stupňov a pečieme ďalších 20 minút. Skôr ako chlebík vyberieme z rúry poklepeme po ňom, aby vydával dutý zvuk, je to znak, že je chlebík upečený. Chlebík pečieme najskôr pri vyššej teplote, aby sa nám vytvorila krásna chrumkavá kôrka. Následne sa teplota znižuje, aby sa chlebík rovnomerne prepiekol vo vnútri.
- Upečený chlebík položíme na podložku a necháme vychladiť. Ak ho zabalíme do plátnovej utierky vydrží nám niekoľko dní ako čerstvý.