Poznáte ten pocit, keď vám počas merania tlaku začne danú ruku nepríjemne sťahovať manžeta? Najskôr len jemný tlak, potom pomaly prituhuje, až vám dlaň bledne, prsty pulzujú a vy sa pristihnete pri myšlienke, kedy sa prístroj konečne stopne. Teraz si predstavte, že tá manžeta nie je na ruke, ale priamo vo vašej hlave. Niekto ju neustále dofukuje, ignorujúc všetky normy fyziky i zdravého rozumu, až vám začne pulzovať oko, rozlieva sa neznesiteľná bolesť do polovice tváre a vy máte pocit, že hlava vám vybuchne a každá sekunda je dlhšia ako storočie.
Vitajte vo svete cluster headache, alebo ak chcete, klastrovej bolesti hlavy – stavu, ktorý postihnutých ľudí práve teraz, v období jari, vyraďuje z bežného života rýchlosťou blesku. Typické sú tzv. „nakopenia“ záchvatov v čase predjaria. Aj preto sa každoročne 21. marca oslavuje Deň venovaný pacientom s klastrovou bolesťou hlavy, pričom predlžujúce sa dni sú pre mnohých pacientov aj znamením blížiaceho sa vyslobodenia z kruhu bolesti.
Celotelový koncert fyzického utrpenia
Klastrová bolesť hlavy je špecifická tým, že sa objavuje v tzv. klastroch, teda zhlukoch, trvajúcich týždne až mesiace. Útoky prichádzajú niekedy aj niekoľkokrát denne, vždy v rovnakom čase, často v noci.
Jedna štúdia publikovaná v The Lancet Neurology dokonca prirovnala túto bolesť k najhoršej, akú človek môže zažiť. Ľudia trpiaci touto diagnózou prirovnávajú svoje pocity k tomu, ako keby im niekto motorovou pílou sekal vnútro lebky, čo sprevádza veľmi intenzívny tlak.
Magnetická rezonancia ukázala, že počas záchvatu sa rozžiari malá oblasť mozgu – hypotalamus, ktorý, akoby bol vášnivým dirigentom tejto orchestrálnej kakofónie. Hypotalamus, ten starobylý strážca našich biorytmov, sa zrazu prebudí a rozhodne, že je čas roztočiť kolotoč bolesti.
Nielen bolesť, ale aj slzenie oka, upchatý nos, opuch viečka či potenie tváre – to všetko akoby vám chcelo pripomenúť, že tento útok je celotelový koncert fyzického utrpenia.
Nepriateľ každodenného života
Kým migréna vás môže zložiť na gauč, klastrová bolesť vás rovno vyradí zo života. Predstavte si, že ste v práci, vediete dôležité rokovanie alebo sa hráte svojím dieťaťom – a zrazu vám mozog povie: „Stop. Teraz si sadneš, zavrieš oči a prežiješ svoje súkromné peklo.“ Nie nadarmo túto chorobu prezývajú aj „suicidal headache“, pretože až 55 % pacientov priznáva, že pri útokoch premýšľali o samovražde. Bolesť je taká intenzívna, že človek stratí pojem o všetkom ostatnom.
Ako sa dá toto peklo zvládnuť?
Liečba cluster headache je často prirovnávaná k pokusu uhasiť lesný požiar pohárom vody. Našťastie, dnešná medicína ponúka niekoľko prostriedkov, ktoré dokážu plameň bolesti uhasiť, prípadne ho dostať pod kontrolu.
Akútnu fázu záchvatui možno zmierniť pomocou vysokoprúdového kyslíka – pacienti si aplikujú čistý 100% kyslík cez masku, čo paradoxne pôsobí ako okamžitý bleskozvod, ktorý dokáže niektorým útokom zabrániť do 15 minút.
Ďalšou rýchlou pomocou sú triptány, najčastejšie vo forme injekcií alebo nosových sprejov. Tie zacielia na serotonínové receptory a doslova preprogramujú rozbúrený nervový systém.
No tým sa boj nekončí. Keď sa klastrové obdobie rozbehne, lekári nasadzujú tzv. preventívnu liečbu. Najčastejšie sa používa blokátor kalciových kanálov verapamil, prípadne lítium, alebo kortikosteroidy v krátkych kúrach. V posledných rokoch zaznamenali úspech aj moderné biologické lieky, zamerané na CGRP receptory, ktoré priamo ovplyvňujú vznik bolesti.
A keď všetko zlyhá? Na scénu nastupujú neurochirurgovia – s možnosťou stimulácie okcipitálneho nervu alebo dokonca hypotalamu pomocou implantovaných zariadení, čo vyzerá, ako keby vám do hlavy nainštalovali vlastného IT technika, vypínajúceho chybné obvody.
Cluster headache teda nie je len obyčajná bolesť hlavy a migréne – je to ničivá búrka, ktorá vás vyradí z bežného rytmu života. Je to diagnóza, ktorá si zaslúži rešpekt, vedu, ale aj pochopenie.