Cvičenie alebo strava: Ktorá cesta k štíhlej postave je kratšia?

0

Popri deťoch majú aj tie najdisciplinovanejšie mamičky často problém s tým, aby sa donútili myslieť na svoje telo a zdravie. Prispievajú k tomu aj rôzne obdobia roka, počas ktorých ide dodržiavanie zdravého životného štýlu bokom. Hľadanie čo najkratšej cesty k štíhlej a pevnej postave sa potom a ideálne tesne pred letnou dovolenkou stáva nielen pre mamičky s malými deťmi predmetom veľkého záujmu.

Riešení, ako rýchlo schudnúť, je samozrejme viac. Avšak, skôr ako si vyberiete to svoje konkrétne, mali by ste sa poradiť s lekárom, prípadne si zistiť, ako na tom vaše telo aktuálne je. Veľmi jednoducho a rýchlo vám s tým môže pomôcť napríklad aj dobrá BMI kalkulačka na výpočet indexu telesnej hmotnosti a zistenia aktuálneho množstva tuku v tele.

Až potom by ste mali začať hľadať vhodné riešenie. Drvivá väčšina z nás v tomto smere podstupuje drastické diéty a zabúda na cvičenie a pohyb. Iní sa naopak denne potia v posilňovni, no pritom opomínajú vyváženú stravu. Pokiaľ teda hľadáte smer k dokonalej postave, ak ste práve teraz dobre čítali, určite vám je jasné, že tá najkratšia cesta bude viesť cez vzájomnú kombináciu oboch spomínaných možností.

Výživa je neúplná bez cvičenia a naopak, cvičenie nemá zmysel bez zdravej stravy. Aby preto tieto dve dôležité zložky posilnili vaše svaly, musia byť vzájomne a správne prepojené.

Ako a ktoré cviky prospejú vybudovaniu vašich svalov?

To, že základom dobre vypracovaného tela a štíhlej línie je pohyb, sme si už povedali. Ktoré druhy fyzickej aktivity vám ale vo formovaní vašej postavy pomôžu najlepšie aj popri malých deťoch a iných dôležitých povinnostiach?

Existujú rôzne formy cvičenia, ktoré vám môžu pomôcť udržať vaše svaly silné a fit. Dôležité je, aby to boli pomerne jednoduché cviky, ktoré môžete ľahko vykonávať aj bez návštevy fitnescentra a iných obmedzení. Medzi takéto fyzické aktivity sa najčastejšie zaraďuje:

  • Skákanie na švihadle;

  • Kliky;

  • Výpady vpred;

  • Plank;

  • Drepy.

Ani silový tréning absolvovaný v posilňovni niekoľkokrát do týždňa by vám nemal uškodiť. Aj žena si predsa môže pomocou niektorých jednoduchých cvikov svoje telo dokonale vytvarovať a zvýrazniť jeho zvodné krivky. Ako sme si ale povedali hneď v úvode, samotné cvičenie úspech nezaručuje, pretože rovnako dôležitá je aj správna výživa!

Prečo to bez zdravej výživy nikdy nebude ono?

Napraviť opotrebovanie svalstva nie je bez dobrej výživy možné, pretože len ňou môžete telu a svalom doplniť na rast dôležité látky. Cvičiť v posilňovni a zabudnúť pritom na svoj jedálniček nie je teda správne. Svaly sa dobre tvarujú a fungujú len vtedy, ak majú potrebné aminokyseliny, na ktoré sa viažu bielkoviny. Ani zdravé a správne tuky a sacharidy nie sú pri naberaní svalovej hmoty na škodu.

A nakoľko všetky tieto a iné dôležité živiny tela nájdete v strave, je nutné, aby ste výživu tomuto cieľu adekvátne upravili.

Tu je len niekoľko potravín, ktoré môžete zahrnúť do svojho jedálnička:

  • Jogurtmôžete jesť na raňajky s ovocím alebo ako poobedňajšie občerstvenie. Pridajte doň nejaké ovocie a svoje telo zasýtite bez akýchkoľvek výčitiek svedomia.

  • Tofutvorí dobré zdroje bielkovín a vápnika, takže aj s ním, ideálne v tej najlepšej kvalite, môžete svojmu telu pomôcť vybudovať si pevnejšie svaly.

  • Banány – sú okrem vysokého obsahu magnézia dobré aj preto, že obsahujú tryptofány, ktoré sú prekurzorom hormónu pokoja a dobrej nálady – serotonínu a odporúčajú sa aj v boji proti migréne.

  • Vajcia – sú už roky pokrmom s vysokým obsahom živín a hlavne bielkovín, bez ktorých svaly nebudú nikdy pevné.

  • Mandle – obsahujú rovnako vysoký obsah bielkovín, ktorých konzumáciou podporujete nielen svaly, ale aj kosti.

  • Fazuľa – je výborným a chutným zdrojom kvalitných a zdravých proteínov, sacharidov, vitamínov, minerálov a dôležitých stopových prvkov.

Ak nakoniec tieto a iné podobné zložky zdravej stravy navzájom skombinujete, môžete si z nich pripraviť mimoriadne chutný pokrm. Nikdy však nezabúdajte pri vašej snahe o dokonalú líniu na vyváženosť stravy a nesústreďujte sa len na jednu potravinovú skupinu, pričom tú druhú budete ignorovať.

Recept na chutné a zdravé polievky pre rýchle chudnutie

Zoznam základných potravín a cvikov pre dokonalé tvarovanie svalstva a jednoduchšie chudnutie už máme zostavený, takže teraz je ideálny čas si niečo dobré aj pripraviť. Čo tak vyskúšať jednoduchú, chutnú a zdravú polievku, ktorá doplní telu potrebné hladiny vitamínov a zbaví ho škodlivých toxínov.

  • Brokolicovo cesnaková polievka

Na prípravu tohto pokrmu budete potrebovať olivový olej, brokolicu, cibuľu, 1 strúčik cesnaku, soľ a korenie.

Ako na to?

Na olivovom oleji si speníme nadrobno nakrájanú cibuľu a pridáme cesnak. Zmes postupne zalievame vodou, do ktorej vložíme na drobné časti rozdelenú brokolicu. Dochutíme korením a soľou a necháme variť asi 10 minút. Do polievky môžeme pridať aj inú zeleninu, ktorú, ako asi správne predpokladáte, po uvarení rozmixujeme.

Takto pripravená polievka sa môže podávať s opraženými semienkami, kvapkami olivového oleja a všetkými inými podobnými lahôdkami, ktoré považujete za chutné a v brokolicovej polievke aj vhodné.

  • Mrkvová polievka so zázvorom

Ak vám táto zelenina chutí, napriek tomu, že jej cena sa zo dňa na deň zvyšuje, môžete si z nej pripraviť chutnú, zdravú a stále pomerne lacnú polievku. Rovnako ako v prípade brokolicovej, aj pri mrkvovo zázvorovej polievke môžete použiť na jej prípravu zeleninový vývar alebo čistú vodu.

Na mrkvovú polievku vám stačí asi 500 gramov mrkve, cibuľa, polivková lyžica strúhaného zázvoru, olivový olej, korenie, 0,7 l zeleninového vývaru, soľ a prípadne na zjemnenie smotana.

Použijeme rovnaký postup ako pri príprave brokolicovej polievky s tým, že pri mrkvovej pridáme k smaženej cibuli aj nastrúhaný zázvor a potom do vývaru mrkvu. Polievka sa varí asi pol hodiny, okorení, osolí a rozmixuje. Ak si do nej pridávate aj smotanu, nezabudnite ju potom ešte aspoň 5 minút povariť.

S nízkym obsahom kalórií a uhľohydrátov je mrkva vynikajúcou voľbou na chudnutie. Je tiež bohatým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje trávenie a na dlhší čas vás zasýti. Pomáha tiež pri znižovaní hladiny LDL cholesterolu. Je dobrým zdrojom antioxidantov a beta karoténu, ktorý sa v našom tele premieňa na vitamín A a pomáha posilňovať náš imunitný systém.

Rovnako aj zázvor patrí dlhé roky k “magickej” zložke našej zdravej stravy, pretože má viacero zdravotných výhod – od chudnutia až po znižovanie cholesterolu. Aktívna zložka Gingerol má analgetické, sedatívne, antipyretické a antibakteriálne účinky, ďalšia zložka zingerón je dobrý antioxidant.

Ako vidíte, bez správneho jedla ani cvičenia to nepôjde. Jedlo nám pomáha a dodáva energiu na cvičenie. Keď zase veľa cvičíme, aby sme získali energiu, potrebujeme správnu výživu. Navyše, cvičenie nás nielen chráni pred chorobami, ale tiež pomôže fungovať telu bez stresu.

Zaradiť do svojho denného režimu aktívny pohyb a zdravú stravu má preto obrovský zmysel. Spríjemniť si to môžete prestriedaním v podobe jogy alebo hodín obľúbeného tanca. Snažte sa pritom jesť zdravo a udržanie silných a zdravých svalov a energie nebude pre vás najmenší problém.

Zdroj obrázka: Freebird7977/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.