Invisalign – začíname

0

Ak aj Vás trápia problémy s krivými zubami, zlým skusom, alebo máte akýkoľvek iný problém, ktorý si važaduje ortodontickú liečbu skúste si nájsť informácie o neviditeľnom strojčeku. Určite ale nechoďte k prvému zubárovi, na ktorého natrafíte! Hľadajte recenzie a reálne skúsenosti pacientov.

Tento typ zubného aparátu je síce najdrahší, avšak liečba s ním je najrýchlejšia a dá sa povedať aj najdiskrétnejšia. Strojček je tvorený z priehľadných fólií (tzv. dláh), ktoré sa umiestňujú na dolé a horné zuby.

Pri prvej návšteve ortodontistu (tzv. konzultácia) mi spravili 3 D RTG, plus panoramaticky RTG, aby zubár skontroloval stav zubov, kostí a tkanív. Následne samozrejme skontroloval stav ústnej dutiny. Povedal, ako by liečba neviditeľným strojčekom prebiehala, stanovil cenu za Invisalign Full 90.000 českých korún a následne sme si dohodli ďalší termín na otlačky zubov. Cena je konečná, neplatí sa nič viac! Otlačky zubov zhotovil môj zubár v Skalke nad Váhom a poslal ich pánovi doktorovi do Brna. Po niekoľkých dňoch mi pán doktor poslal vizualizáciu ako budú moje zuby vyzerať po liečbe, a ak so všetkým súhlasím môže sa začať s výrobou dlah. Pred samotnou výrobou dlah som uhradila polovicu sumy a hneď sa začalo s výrobou môjho neviditeľného strojčeka. Druhú časť zaplatím po 3 mesiacoch od začiatku liečby.

Po 2 týždňoch už bol neviditeľný strojček hotový a ja som sa dostavila do ordinácie pána dr. Filipiho. V ambulancii som strávila presne hodinu. Najskôr mi zuby očistil, následne na zuby nalepil tzv. attachmenty (úchyty), ktoré slúžia na retenciu neviditeľného strojčeka (na lepšie uchytenie). Attachmenty sa lepia len na určené zuby (nie na predné, ale na bočné, takže ich takmer ani nie je vidieť). Pripomínalo mi to výrobu kompozitnej plomby. Aby attachmenty nezavadzali a neškrábali tak ich na záver ešte pán doktor obrúsil a vyleštil. V ústach ich človek ani necíti, len keď si po nich prejdem jazykom. Následne mi vysvetlil postup nasadzovania tenkých fólií (tzv. Alignerov) na zuby. Fólie treba nasadzovať vždy od predných zubov a postupne prejsť až na stoličky. Vyberajú sa postupným „vypukávaním“ z jednej strany na druhú (od ľavých stoličiek ku pravým alebo naopak). Samotné nalepenie attachmentov trvalo asi 20 minút, následne som si niekoľko krát vyskúšala fólie nasadiť a zložiť. Šlo to celkom jednoducho.

Potom nasledovalo poučenie o používaní fólií. Pán doktor všetko detailne vysvetlil, povedal ako postupovať v prípade poškodenia a hlavne keby čokoľvek mám sa mu hneď ozvať. Samozrejme mi vysvetlil ako sa treba o fólie aj zuby starať. Žiadna extra starostlivosť ako pri kovovom strojčeku. Fólie treba vždy umyť pod tečúcou vodou, a môžem ich vložiť aj do ústnej vody, aby mali príjemnú vôňu. Samozrejme o moje zuby sa musím aj naďalej dôkladne starať.

Strojček treba nosiť 20-22 hodín denne, aby liečba bola účinná. Vyberať ho treba pri každom jedle, aby nedošlo k poškodeniu. Piť sa môže normálne všetko, treba len dávať pozor na nápoje, ktoré môžu zafarbiť tak zuby ako aj strojček (červené víno, káva, zelený čaj).

Na úvod som dostala po 15 fólií na každé zuby. Meniť ich mám každých 10 dní. O 3 mesiace sa vidíme na kontrole. Takže som sama zvedavá, ako sa budú zúbky posúvať.

Strojček na zuboch krásne sedí, v podstate ani neviem že mám niečo v ústach. Počas prvých dní si treba na strojček zvyknúť, šušlanie je úplne normálne. Počas prvých dvoch dní som mala pocit, že hrany strojčeka sú veľmi ostré a mala som obavu že si porežiem jazyk, ale postupne to prešlo, asi len prvý pocit, keď má človek niečo nové v ústach.

Keďže som mala aj kovový strojček, aj ten klasický vyberateľný, tak môžem po niekoľkých dňoch nosenia neviditeľného strojčeka povedať, že ani neviem, že ho mám. Nikde nič netlačí, nič nezavadzia a hlavne, nikto ani nevie, že mám niečo v ústach!

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.