Dizajn interiéru je umenie, ktoré v sebe spája krásu a funkčnosť. Čo ak je ale výsledok na pohľad pekný, ale pre každodenný život nepraktický? Poďme sa pozrieť na niekoľko trendov, ktoré síce pôsobia luxusne, no v skutočnosti vám môžu život po určitom čase poriadne skomplikovať.
Ktorým dizajnovým sa je lepšie vyhnúť?
Čierne batérie a povrchy
Čierne matné batérie (aj nábytok) sú v poslednej dobe veľmi módnym hitom, ktorý evokuje moderný a minimalistický štýl. Z praktického hľadiska sú však nielen pri kontakte s vodou nevyhovujúce, pretože po čase sa ich vzhľad zmení. Vodný kameň aj prach sa na týchto pôvodne elegantných povrchoch „udomácnia“ rýchlejšie ako vaša myšlienka na najbližšiu dovolenku.
Tvrdé vody sú bežné v 85 % domácnostiach Európy a spôsobujú rýchle usadzovanie vodného kameňa, ktorý je na čiernych povrchoch obzvlášť viditeľný. Výnimkou nie sú ani odtlačky prstov, ktorých, keď sa chcete zbaviť, aj ten najodolnejší materiál pri častom čistení „poddá“ a stratí na svojej sýtej farbe i kráse. Klasické a najmä na údržbu praktické modely z chrómu vám urobia rovnakú službu, a pritom si po celý čas používania zachovávajú svoj nádherný lesk, ktorý pôsobí čistým a luxusným dojmom.
Celobiely dekor
Rovnako ako tmavý, aj biely alebo veľmi svetlý interiér má v dnešnej dobe svoje čaro, pretože vyzerá vzdušne, elegantne a čisto, čo však platí len dovtedy, kým si neuvedomíte, že za každú bielu stenu, sedačku či podlahu budete musieť „tvrdo bojovať“.
Z praxe vieme, že svetlé povrchy sa špinia trikrát rýchlejšie ako tmavé, čo je veľmi optimistický scenár. Ak sa vám preto v katalógu páči luxusný biely koberec, vedzte, že pri organizovaní spontánnych večierkov si veľmi rýchlo „vypestujete záľubu“ vo vyhľadávaní odborníkov na čistenie škvŕn od červeného vína, čo nie je ale ani pre bezdetné rodiny nič príjemné.
Lesklé plochy a zrkadlá
Lesklé plochy a zrkadlá na stenách či nábytku pôsobia ako efektný spôsob, ako dodať priestoru väčšiu hĺbku a svetlo. Je to naozaj veľmi jednoduchý spôsob presvetlenia a optického zväčšenia malých miestností. Pravdou však je, že ak sa rozhodnete pre toto riešenie, ktoré doplníte aj o lesklý nábytok, pripravte sa na nekonečné únavné leštenie. Všetky stopy prachu, mastné škvrny a odtlačky prstov malých ratolestí na vás budú čakať hneď po rannej káve, pričom scenár sa bude neustále opakovať, čo vám len zbytočne uberá drahocenný čas.
Na druhú stranu sa tiež zistilo, že ľudia v miestnostiach s prílišným množstvom zrkadiel cítia vyššiu úroveň stresu, pretože v nich neustále vidia svoj vlastný odraz. Takže ak si chcete ušetriť prácu a cítiť sa príjemne, zrkadlá a lesklé povrchy používajte v interiéri s rozumom.
Otvorené prepojené priestory
Otvorené priestory sú v moderných domovoch mimoriadne obľúbené, pretože vytvárajú dojem priestrannosti. No keď si uvedomíte, že počujete každé buchnutie dverí, každé cvaknutie prepínača a dokonca aj susedove príbehy, začnete túžiť po starých dobrých stenách a dverách.
Otvorené priestory majú navyše väčší problém s akustikou. Zatiaľ čo v tradičných domoch steny intenzívne zvuky tlmia a vytvárajú intimitu, v otvorených priestoroch sa hluk šíri voľne, čo môže viesť nielen k strate pohodlia a súkromia, ale aj k stresu a únave.
Sklenené stolíky
Na koniec si spomenieme aj stále veľmi populárne sklenené stolíky, ktoré vyzerajú moderne a elegantne, avšak, ich funkčnosť je diskutabilná. Napriek svojej čistej kráse je sklo labilnejšie a vždy tu bude existovať obava o jeho poškodenie väčším tlakom. Navyše bude neustále slúžiť ako „zoznam“ odtlačkov prstov celej rodiny a priateľov, na ktorých odstránenie si budete musieť zaobstarať kvalitnú utierku z mikrovlákna, ktorá nerobí šmuhy.
Sklo je náchylné na poškriabanie a môže byť nielen pre malé deti veľmi nebezpečné, ak sa zlomí. A keďže je tiež väčšinu času tento povrch špinavý, je to viac o údržbe ako o estetike.
Dobre si výber týchto materiálov premyslite. Nepraktický dizajn interiéru môže vyzerať skvele na stránkach časopisov, no v reálnom živote býva zdrojom neustáleho stresu a práce navyše. Ak chcete mať preto domácnosť, ktorá vám slúži a nie ste jej otrokom, myslite na to, že dizajn by mal byť nielen estetický, ale aj funkčný. Na konci dňa predsa ide o to, aby ste sa doma cítili dobre – a nie o to, aby ste neustále všetko leštili, utierali a čistili.