Prepichovanie ušiek

0

Kedy, kde a ako?

Ak čakáte dievčatko, možno ste sa už zamýšľali nad prepichovaním ušiek kvôli náušniciam. V prípade, že ešte len hľadáte informácie o tomto úkone, ste na správnom mieste. Pokúsime sa vám zhrnúť všetko, čo by ste mali vedieť.

Kedy dať dcérke prepichnúť ušká?

Základná otázka, ktorú si väčšina rodičov kladie, znie: kedy podstúpiť prepichovanie ušiek? V podstate sú tri možnosti: hneď v pôrodnici, po hexavakcíne (3 – 4 mesiace) alebo počkať do veku, kedy sa bude vaša dcérka schopná rozhodnúť sama.

V pôrodnici zvyknú prepichávanie ušiek robiť kvalifikované zdravotné sestry, ktoré na to majú potrebnú prax, takže to urobia maximálne bezpečne. Takýmto spôsobom to budete mať (a hlavne vaša dcérka) hneď „z krku“.

Problémom je, že sú tu určité riziká, čo sa týka možnej infekcie. Preto odborníci preferujú druhú možnosť a tou je prepichovanie ušiek až potom, ako bude dieťa zaočkované hexavakcínou, čo sa rovná 3 – 4 mesiacom veku. Nehrozí tak napríklad nebezpečenstvo tetanu a celkovo má v tomto období dieťa už lepšiu imunitu, ktorá mu pomôže lepšie zvládnuť prípadnú infekciu.

Ako sme už spomenuli, tretia možnosť, ktorú preferujú niektorí rodičia, je nechať to na samotné dieťa, keď dorastie do veku, že sa už bude môcť samé rozhodnúť, či chce, alebo nechce nosiť náušnice. Na druhej strane, ide o úkon, o ktorom nemôžeme povedať, že by bol bezbolestný a tak je možno lepšie, ak to má dievča už za sebou.

Kde dať ušká prepichnúť?

Druhou otázkou (ak dievčatko nepríde s prepichnutými uškami už z pôrodnice) je, kde dať ušká prepichnúť? Všeobecne sa dá povedať, že u odborníkov. Tí však nie sú len v nemocnici, aj keď najskôr je dobré sa na túto možnosť opýtať pediatra.

Ak to ten váš nerobí, môžete sa obrátiť napríklad na niektoré zlatníctvo (ak ponúkajú aj takúto službu), ale tiež na piercingové, či tetovacie štúdio. V takomto prípade však vyberajte naozaj dôkladne, aby ste mali zaručenú odbornosť a hygienické prostredie. Preto si najskôr pozisťujte referencie.

Prepichovanie alebo nastreľovanie?

Aj keď sme všeobecne hovorili o prepichovaní ušiek, v skutočnosti sú na výber dve metódy: prepichovanie a nastreľovanie. Výber je často viazaný na to, komu tento úkon zveríte. V pôrodniciach, či u pediatrov sa zväčša ušká prepichujú, inde sa zase kôr stretnete s nastreľovaním.

Samo o sebe je nastreľovanie rýchlejšou a menej bolestivou metódou, pri ktorej sa ušká aj rýchlejšie hoja. Nevýhodou je, že je možné o niečo neskôr, najčastejšie sa udáva vek aspoň 6 mesiacov. A tiež sa môže stať, že nastrelenie bude o niečo drahšie.

FOTO: autor MS

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.