Dohoda a možnosť voľby
Samozrejme, je v podstate zaručené, že aspoň občas narazíte pri snahe o zapojenie vašich detí do domácich prác o odpor. Ako sa však dopracovať k tomu, že pomoc od detí sa vám dostaví bez väčších protestov? Môžu vám pomôcť aj tieto tipy.
V prvom rade si treba uvedomiť, že je vždy lepšie dosiahnuť s vašim dieťaťom nejakú dohodu, než naň len tlačiť. Nátlak má totiž často skôr opačný účinok. Presvedčiť vaše dieťa k pomoci však môžete napríklad tak, že mu sľúbite, že keď s jeho pomocou skôr dokončíte upratovanie, využijete takto získaný čas na spoločnú zábavu.
Motivovať dieťa môžete aj tak, že mu dáte na výber z viacerých činností. Predsa len sa ochotnejšie pustí do toho, čo si samo zvolí a v konečnom dôsledku bude takúto úlohu robiť aj svedomitejšie. Nemalo by sa tak stať, že nakoniec budete musieť danú činnosť urobiť aj tak vy.
Rozhodnutia a následky
Aby sme sa však netvárili, že pri rozdeľovaní povinností v domácnosti a ich plnení je všetko ružové. Určite sa niekedy stane, že vaše dieťa nesplní to, čo malo. Vtedy treba vedieť vyvodiť dôsledky. Ak si napríklad odmietne upratať nejaké hračky, schovajte ich s tým, že mu ich vrátite až keď si ich bude po sebe upratovať.
Vo vyššie uvedených prípadoch alebo aj pri iných zákazoch, ktoré budú vašou reakciou na nesplnenie povinností, však treba byť dôsledný. Ak sa necháte po pár minútach obmäkčiť, dieťa nebude vaše pravidlá brať vážne. Vydržte minimálne do nasledujúceho dňa, aby vaše dieťa zistilo, že to myslíte naozaj.
Na druhej strane ak dieťa svoje povinnosti splní, je maximálne dôležité ho pochváliť. Získa tak sebavedomie a motiváciu do plnenia ďalších úloh v budúcnosti. Pochvala je tak minimálne rovnako dôležitá ako vyvodzovanie dôsledkov.
Zdroj obrázka:
Autor: Jacob Lund / Shutterstock.com